Świetlica

NOWY ROK 2019/2020

 #bawsięwdomu

Zapraszamy na stronę  https://www.facebook.com/sp41imJanaKochanowskiego 

#bawsięwdomu

Wielobarwna papuga

 

Do wykonania potrzebujesz:

- karton

- farby, pędzelek, kubeczek z wodą

- klej, nożyczki

Pracę zacznij od zabezpieczenia stołu gazetami, czy kartkami aby niczego nie ubrudzić. Na tekturze narysuj kontur papugi i jej skrzydeł. Wytnij wszystko. ( zdjęcie 1 ). Wszystkie elementy pomaluj na zielono, na konturze papugi nie maluj czubka głowy i dzioba. ( zdjęcie 2 ) Gdy zielona farba wyschnie ozdób różnymi kolorami pióra papugi, pomaluj jej czubek głowy i dziób. ( zdjęcie 3) Po wyschnięciu farb przyklej po obu stronach skrzydła papugi. Za pomocą plasteliny możesz umocować papugę na skraju biurka, czy parapetu. ( zdjęcie 4 )

 Miłego tworzenia ! 

#bawsięwdomu

Drzewo z farb i bibuły

 

Do wykonania takiego drzewa potrzebujesz:

- białą kartkę papieru

- brązową farbę, pędzelek, kubeczek z wodą

- zieloną i różową bibułę

- nożyczki, klej

Pracę zacznij od zabezpieczenia stołu gazetami, czy kartkami aby niczego nie ubrudzić. Na kartce narysuj brązową farbą pień i gałęzie drzewa. ( zdjęcie 1) Z różowej bibuły wytnij cieniutkie paski, a następnie zrób z nich małe kuleczki. Z zielonej bibuły wytnij „ liście”. ( zdjęcie 2 ) Przyklej liście  na gałęzie drzewa, a na nie różowe kuleczki, czyli „pąki” kwiatów. ( zdjęcie 3)

Miłej zabawy ! 

#bawsięwdomu

Drzewo farbami malowane 

Czego potrzebujesz do wykonania ? Niewiele:

- białą kartkę z bloku

- farby, pędzelek, kubeczek z wodą

- dwa kawałki gąbki

Pracę zacznij od zabezpieczenia stołu gazetami, czy kartkami aby niczego nie ubrudzić. Na kartce narysuj brązową farbą pień i gałęzie drzewa. ( zdjęcie 1) Następnie na jeden kawałęk gąbki nanieś pędzelkiem zieloną farbę. ( zdjęcie 2) Za pomocą gąbki z farbą, tak jakbyś stawiał stemple, odbij na gałęziach zielone „ liście”. ( zdjęcie 3) To samo zrób z białą farbą naniesioną na drugi kawałek gąbki, a następnie pędzelkiem zrób różowe kropki na drzewie, czyli „ pąki” kwiatów. ( zdjęcie 4). Drzewo gotowe.

 

Udanej zabawy !

 

#bawsięwdomu

Piasek księżycowy

Czy wiesz, że mąkę można wykorzystać do stworzenia mokrego piasku, nazywanego często piaskiem księżycowym (moon sand).
Pewnie dawno nie bawiłeś się w piaskownicy, dlatego zabawa ze sztucznym, mokrym piaskiem księżycowym powinna dać Ci trochę namiastki prawdziwego piasku. 

Będziesz potrzebować:

-dowolną mąkę

-olej lub zamiennie oliwkę, oliwę z oliwek, odżywkę lub balsam do ciała

Przepis: 

8 szklanek mąki wymieszać z 2 szklankami oleju 
Teraz już możesz robić babki z piasku, budować zamki, wykonywać dowolne rzeźby :)

#bawsięwdomu

Igrzyska Olimpijskie 

Przygotuj:

-wydrukowany szkic (jeśli nie masz drukarki to odrysuj od szklanki 5 kół wedlug schematu) 

-plastelinę w 5 kolorach : niebieskim, czarnym, czerwonym, zielonym i żółtym 

Twoim zadaniem jest wyklejenie kół olimpijskich. Wystarczy odrywać małe kawałki plasteliny, formować je w małe kulki, a następnie przyklejać do wydrukowanego szkicu. Do dzieła! 

 

 bawsięwdomu

Laurka dla mamy

 

Do jej wykonania przygotuj:

- biały i czerwony brystol

- papier kolorowy

- klej, nożyczki

Z czerwonego brystolu wytnij duże serce, z białego mniejsze serce. Z zielonego papieru wytnij 3 prostokąty ( łodygi kwiatów) i 3- 4 liście, 6 małych, żółtych kółek, z trzech kolorów papieru wytnij po 12 cienkich pasków. ( zdjęcie 1) Na czerwone serce naklej dokładnie na środek białe serce. Na białym sercu naklej trzy łodygi rozchodzące się w różnych kierunkach. A teraz zajmij się kwiatami. Zółte kółko posmaruj klejem i naklej na nie 12 pasków jednego koloru. Następnie pojedyńczo przyklejaj paski do środka kółka. ( zdjęcie 2) Jak nakleisz wszystkie paski na środek przyklej żółte kółko. Wykonaj kolejne kwiaty tym sposobem. Każdy kwiat przyklej przy jednej łodydze. ( zdjęcie 3) Na koniec naklej liście i laurka gotowa. ( zdjęcie 4)

 Baw się dobrze ! Spraw przyjemność mamie ! 

bawsięwdomu

Kwiaty dla mamy

 Przygotuj;

- papier kolorowy

- klej, nożyczki

Z zielonego papieru wytnij 7 prostokątów ( łodyg) , 3 liście ( kształt dowolny), z różowego papieru wytnij 6 kółek, z czerwonego papieru wytnij 8 kółek. ( zdjęcie 1) Na kartce papieru naklej od dołu łodygi kwiatów, natomiast każde kółko złóż na pół. ( zdjęcie 2) Dwa kółka tego samego koloru naklej przy jednej łodydze, tak aby prosta część kółka była na zewnątrz kwiatu ( zdjęcie 3) Przyklej w ten sposób wszystkie kwiaty, a na koniec przyklej liście. ( zdjęcie 4)

 

Udanej zabawy ! 

bawsięwdomu

Kolorowy motylek

Do stworzenia wielobarwnego motylka potrzebujesz:

- taczanki po jajkach

- farby, pędzelek, kubeczek z wodą

- dwa druciki kreatywne

Pracę zacznij od zabezpieczenia stołu gazetami, czy kartkami aby niczego nie ubrudzić. Z taczanki wytnij kwadrat 2/2, pośrodku kwadratu wytnij dziurę. ( zdjęci 1) Farbami pomaluj taczankę , uruchom swoją wyobraźnię i baw się kolorami. ( zdjęcie 2 ) Jak farby wyschną przełóż dwa druciki kreatywne z jednej strony motyla do dziury po środku i je zegnj. ( zdjęcie 3). Końcówki drucików uformuj w czółka motyla i gotowe. ( zdjęcie 4)

 

Udanego tworzenia ! 

#bawsięwdomu

Mapa Serca

Co masz w sercu? Na pewno jest sporo ludzi, rzeczy, czynności i wspomnień, które kochasz, dlatego bierz kartkę, kredki i narysuj własne serce. Najpierw narysuj na kartce wielkie serce, następnie podziel je na kilka mniejszych części. W każdy z takich fragmentów wpisz lub narysuj kogoś lub coś dla Ciebie ważnego.Taka mapa własnego serca może być świetnym prezentem dla kogoś bliskiego. Tylko pamiętaj, żeby wykonać je kolorowo i starannie. Do dzieła! 

Źrodło: https://pl.pinterest.com/pin/669417932102285747/sent/?invite_code=7d01f4a13ddf4d60b341b3efe1002977&sender=669418069520564289&sfo=1

#ćwiczwdomu

Gimnastyka po angielsku 

Połącz ćwiczenia z nauką języka angielskiego. Naśladuj ruch i spróbuj powtarzać słowa po lektorze. Wystarczy skopiować linka i skosztować trochę ruchu :) 

https://www.youtube.com/watch?v=x_9L5_A6Ww4

#bawsięwdomu

Złap monetę

Zadanie wykonaj według następujący kroków:

1. Połóż sobie monetę na grzbietowej części dłoni (tam gdzie są paznokcie) tak jak na filmiku na Facebooku naszej szkoły 

2. Dynamicznym ruchem podrzuć monetę 

3. Złap ja nachwytem od góry 

https://www.facebook.com/sp41imJanaKochanowskiego/videos/271089237369257/

Powodzenia :) 

#bawsięwdomu

Kwiatek inny niż wszystkie !

 

Do wykonania potrzebujesz:

- białą kartkę papieru z bloku

- patyczki do uszu

- farby, pędzelek, kubeczek z wodą

- kawałek brązowej plasteliny

Pracę zacznij od zabezpieczenia stołu gazetami, czy kartkami aby niczego nie ubrudzić. Na białej kartce papieru naklej kawałek brązowej plasteliny tak, aby była wypukła. Patyczki do uszu przetnij, tak aby uzyskać różne ich długości. Końcówki patyczków pomaluj farbami ( wybierz jakie chcesz kolory) i wbijaj je w plastelinę w różne miejsca. ( zdjęcie 1 i zdjęcie 2 ) Jak już wbijez wszystkie patyczki i powstanie kwiat, farbami domaluj łodygę i liście. ( zdjęcie 3 ). Pozostaw całość  do wyschnięcia.

 

Udanej zabawy !

 

#bawsięwdomu

Podkładka pod szklankę

Przygotuj:

- plastelinę

- dwa kawałki twardszej folii

- wałek, nożyczki

Z różnych kolorów plasteliny zrób po jednym cienkim wałeczku, a z czarnej plasteliny niewielką kulkę. ( zdjęcie 1) Na jednym kawałku folii, na środku ułóż czarną kuleczkę plasteliny troszkę ją spłaszczając, a następnie wokół niej układaj dookoła wałeczki kolorowej plasteliny. ( zdjęcie 2) Przykryj plastelinę drugim kawałkiem folii i rozwałkuj całość. ( zdjęcie 3) Nożyczkami wytnij z folii kształt, który przybrałą plastelina. ( zdjęcie 4) Pamiętaj, że możesz stworzyć rózne wzory podstawek na kubek, w zależności jak ułożysz plastelinę.

Udanej zabawy !

#bawsięwdomu

Nakrętki potrzebne od zaraz

Do zabawy potrzebujesz:

- kilka nakrętek plastikowych np. po napojach

- białą kartkę papieru

Kartkę papieru papieru połóż na podłodze. W odległości metra od niej ustaw w linii nakrętki. Następnie każdą z nakrętek pstryknięciem palca postaraj się umieścić na białej kartce. Jeżeli nie uda się zostaw nakrętkę w miejscu , w którym się zatrzymała. Jak już wszystkie nakrętki spróbujesz umieścić na białej kartce, wróc do tych, których nie udało się tam umieścić i próbuj ponownie.

Udanej zabawy.

#bawsięwdomu

Kawaii

Kawaii to styl rysowania, który każdy rysunek ożywi. To słodkie rysunki, które tworzy się bardzo prosto, przekonaj sie sam/sama. 

Potrzebujesz tylko czarnego pisaka lub kredki i kartki papieru.

Spróbuj stworzyć całą kolorowankę w stylu kawaii. Najpierw wymyśl jakiś ogólny temat (kwiaty, zwierzęta, owoce) i narysuj cały obrazek, a następnie go pokoloruj. Jeśli trudno Ci wykonać samodzielnie obrazek możesz go narysować według instrukcji z Youtube lub spróbuj skopiować powyższe przykłady. Powodzenia :)

Źródło: Pinterest

#bawsięwdomu

Joga dla każdego

Wstań od komputera i zrób sobie chwile przerwy między lekcjami, Ty i Twój kręgosłup poczujecie się lepiej. Spróbuj wykonać pozycje takie jak na poniższych obrazkach- sa to ćwiczenia używane w jodze. Troszkę się rozciągniesz i wzmocnisz, a także możesz sprawdzić swoja równowagę. Załóż coś wygodnego, zachęć rodzeństwo i rodziców do wspólnego aktywnego relaksu.Pamiętaj, żeby wykonywać ćwiczenie tak, aby sprawiało Ci ono przyjemność, w jodze nie powinno byc uczucia bólu. Rób tyle na ile Ci Twój organizm pozwala.

        

Baw się dobrze! 

Źródło: Pinterest/ jogaforkids

#bawsięwdomu

Rysuj z cyfr

Zabawa polega na stworzeniu z napisanych cyfr od 0-9 różnych zwierząt. Jak to należy wykonać i jakie zwierzęta powstaną np. z cyfry 5 przekonasz się kopiując ponizszy link.

https://cocopipi.com/2020/04/how-to-draw-pictures-using-numbers-1-to-10/

Może spróbujuesz stworzyć własne cyfrowe "kody".  Jak zabawa Ci się spodoba i chcesz nauczyć sie wiecej cyfrowych rysunków skorzystaj z tego linku:

https://www.edziecko.pl/czas_wolny/56,79324,18583258,prosty-sposob-na-rysowanie-zwierzatek-instrukcja.html

Baw się dobrze !

 

#bawsięwdomu

Żabka

 

Do wykonania żabki potrzebujesz;

- zielony i czarny papier kolorowy

- klej, nożyczk

Na zielonym papirze kolorowym narysuj dwa duże koła, dwa średnie koła i dwa najmniejsze koła. Na czarnym papierze narysuj dwa małe koła – mniejsze niż  zielone. ( Zdjęcie 1) Wytnij wszystko. Następnie złóż na pół jedno największe koło zielone i dwa śrdnie kołą zielone. Z najmniejszych kół zielonych i czarnych zrób oczy żabki i przyklej je ( Zdjęcie 2). Duże koło ( to nie złożone na pół) umieść w złożónych średnich kołach  ułożonych koło siebie i przyklej – w ten sposób otrzymamy nogi żabki. ( zdjęcie 3), natomiast oczy żabki przyklej pomiędzy złożone duże koło zielone , tak aby spora część wystawała na zewnątrz. Tak otrzymaną głowę żabki przyklejamy do reszty. ( zdjęcie 4).

 

Baw się dobrze.

 

#bawsięwdomu

Pojemnik na kredki

 

Do wykonania pojemnika na kredki przygotuj;

- 3 rolki po papierze toaletowym

- farby, pędzel, kubeczek z wodą

 

- kawałek kartonu, zszywacz, klej

 

Przetnij wzdłuż wszystkie trzy rolki po papierze toaletowym, na kartonie narysuj i wytnij kwadrat o wymiarach 12cm/12cm. ( zdjęcie 1) Wybranym przez siebie kolorem pomaluj farbami wnętrze każdej rolki, a następnie różnymi kolorami pomaluj każdą rolkę na zewnątrz. Pamiętaj, aby przed malowaniem zabezpieczyć stół gazetami, czy kartkami aby niczego nie ubrudzić. Zostaw wszystko do wyschnięcia. ( zdjęcie 2 ) Kwadrat z kartonu pomaluj w wybrany przez siebie sposób, kolorem jaki wybierzesz. ( zdjęcie 4).  Jak rolki dobrze wyschną połącz je od wewnętrznej strony zszywkami ( jeżeli sprawia ci to trudność poproś o pomoc rodzica). ( zdjęcie 3 ) Ostatnią rzeczą jaką trzeba zrobić to przykleić rolki do kartonowej podstawki.  ( zdjęcie 5)

 

 Baw się dobrze !

 

#bawsięwdomu

Skocz do mety

Do zabawy wystarczy kostka do gry, dwa sznurki na podłodze oznaczające start i metę i możesz zaczynać.

Ustaw się na starcie z osobami, które grają z Tobą. Każdy z Was rzuca kostką do gry i skacze tyle razy ile oczek wyrzucił. Powtarzajcie to dopóki ktoś nie przekroczy mety.

Powodzenia !

#bawsięwdomu

Bociany z talerzyków

Potrzebujesz:

-papierowy talerzyk 

-nożyczki, ołówek, 

-dwie małe i jedną dużą plastikową łyżeczkę

-czarne oczy z kartonu 

-czerwony marker (pisak) 

-taśma dwustronna 

- kawałek czerwonej pianki lub kartonu do wycięcia dziobu 

Wykonanie

Najpierw według powyższego wzoru wytnij elementy z papierowego talerzyka, następnie pomaluj końcówki skrzydeł na czarno. Małym łyżeczkom przytnij okrągłe zakończenia i pomaluj czerwonym pisakiem. Do główki dużej łyżki przyklej oczy i wycięty z pianki dziób. Na koniec sklej wszystkie elementy taśma dwustronną. To wszystko - bocian jest gotowy do lotu :) 

#bawsięwdomu

Czynności porządkowe

Zadanie obowiązkowe dla wszystkich dzieci - pamiętacie jak po każdej zabawie trzeba było sprzątać salę? Część z Was sobie z tym doskonale radziła i w zamian za dobry uczynek dostawaliście zielonkropki. Może zawalczcie o taką kropkę u siebie w domu - rodzice na pewno będą zachwyceni :) 

Wyzwanie dla wszystkich klas (1-8) :

- pościel swoje łóżko 

- podkładaj wszystkie swoje ubrania, te brudne wynieś do prania, a czyste schowaj do szafki 

- wynieś z pokoju wszystkie śmieci i niepotrzebne rzeczy 

- rozejrzyj się po pokoju, jeśli widzisz jakąś warstwę kurzu to pozbądź się jej za pomocą wilgotnej szmatki 

- zaprzyjaźnij się z miotłą lub odkurzaczem i przystąp do konserwacji powierzchni płaskich w swoim pokoju czyli po prostu - posprzątaj podłogę 

-ostatnie NAJWAŻNIEJSZE - zapytaj rodzica "Pomóc Ci w czymś? " :) 

Wstań i zrób coś dobrego (ważne żeby miejsce twojej nauki było czyste, a zbędne rzeczy nie rozpraszały Cię) Powodzenia ! 

#bawsięwdomi

Bezpiecznie w sieci -quiz

Zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy o bezpieczeństwie w sieci. Skopiuj poniższy link i sprawdź czy twoja reakcja na pojawiające się informacje w sieci byłaby prawidłowa. 

https://beinternetawesome.withgoogle.com/pl_all/interland/rzeka-rzeczywistosci

#bawsięwdomu

Kolorowy bukiet w wazonie

Potrzebujesz:

- papier kolorowy

- klej, nożyczki

Z zielonego papieru wytnij 7 prostokątów ( łodyg), z różnych kolorów wytnij 7 kółek, z żółtego papieru wytnij 7 małych kółek, z wybranego koloru wytnij kształt wazonu- taki jaki sobie wymarzysz. ( zdjęcie 1) Na kartce papieru naklej zielone prostokąty ( łodygi) zaczynając od dołu kartki. Każde duże kółko złóż z dwóch stron do środka, tak aby powstał trójkąt i dodatkowo zagnij na zewnątrz końcówki kółka. ( zdjęcie 2)  Do środka tak złożonych kół, przyklej małe żółte kółka, tak przygotowane kwiaty przyklej przy każdej łodydze. Na koniec naklej swój wazon. ( zdjęcie 3 )

 

Miłej zabawy !

#bawsięwdomu

Biały bukiet kwiatów

Do wykonania potrzebujesz:

- biały, żółty, zielony, czerwony i   fioletowy  papier kolorowy

- kolorową serwetkę

- klej, nożyczki

Z białego papieru wytnij 5 kółek ( kwiaty) , z zielonego 5 prostokątów ( łodygi), z żółtego 5 środków kwiatów w kształcie łezki i z czerwonego cienki prostokąt na wstążkę, natomiast z serwetki wytnij owal ( zdjęcie 1) Na fioletowym papierze przyklej serwetkę złożoną jak na zdjęciu, białe koło zagnij z dwóch stron a do środka przyklej żółtą łezkę jak na zdjęciu.  ( zdjęcie 2) W środku serwetki naklej łodygi, złóż pozostałe kwiaty. ( zdjęcie 3) Na górze łodyg przyklej kwiaty, serwetkę sklej przykrywając łodygi. Z czerwonego prostokąta sklej wstążkę – jeden koniec przyklej w 1/3 długości prostokąta, drugi koniec przyklej na sklejeniu poprzedniej części, tak aby kawałek był poza sklejeniem – wstążkę przyklej na sewretkę .

 

Miłej pracy !

#bawsięwdomu

Samochodzik

Przygotuj;

- rolkę po papierze toaletowym

- papier kolorowy

- wykałaczkę, 4  pineski

- klej, nożyczki, pisak

Na wybranym kolorowym papierze połóż rolkę, zaznacz jej wysokość. Narysuj prostokąt zgodnie z zaznaczoną wysokością. Na czarnym papierze narysuj cztery koła większe i jedno mniejsze, na białym papierze narysuj cztery mniejsze ( niż czarne) koła, na wybranym kolorze papieru narysuj ozdoby samochodowe, czyli – 2 trójkątne znaki, koło, 3 małe prostokąty . ( zdjęcie 1). Wytnij wszystkie elementy. Rolkę po papierze toaletowym oklej papierem kolorowym i na środku narysuj protokąt o wymiarach 2cm/2,5 cm, na czarne koła naklej białe koła i po środku umieść pineski, na żółtym kole napisz numer swojego samochodu. Na środku czarnego kółka, które zostało wolne zrób dziurkę i wbij wykałaczkę. Nożyczkami odetnij ostry czubek wykałaczki. ( zdjęcie2 ) Następnie wróć do rolki oklejonej papierem kolorowym. Zaznaczony prostokąt wytnij z 3 stron tak, aby powstało okienko ( jeżeli nie możesz sobie z tym poradzić poproś o pomoc rodzica). Wytnij mały prostokąt z papieru takiego koloru jak ten rolki i przyklej go na klapce- oparciu samochodu. Za klapką naklej numer samochodu, z przodu klapki naklej trójkątne ozdoby. Na wierzch kółka z wykałaczką naklej cienkie prostokąty z papieru, aby nadać mu kształt kierownicy. ( zdjęcie 3) Koła samochodu zamocuj do rolki za pomocą pineski ( o pomoc możesz poprosić rodzica), a kierownicę umieść przez okienko. ( zdjęcie 4).  Gotowe ! Do samochodu możesz włożyć małą figurkę ulubionej postaci.

 

Udanego tworzenia !

#bawsięwdomu

Bąbelkowo

Lubicie folie bąbelkową? To dzisiaj czeka Was świetna rozrywka, bo nauczycie się robić pieczątki z folii bąbelkowej. 

Potrzebne materiały:

- folia bąbelkowa, 

- ciemna kartka papieru, 

-pędzel i farby 

Teraz wystarczy z folii wyciąć kształty, które chcecie mieć na obrazku, następnie wycięte kształty pomalujcie farbami i szybko odbijcie je na kartce papieru- w ten sposób stworzycie impresjonistyczny obraz. 

 

#ćwiczwdomu

Cardio

Macie dość siedzenia przy komputerze i odrabiania prac domowych? Namówcie rodziców i rodzeństwo do wspólnej aktywności - będzie świetna zabawa, po której nabierzecie sił do pracy i dobrej energii! 

Wystarczy założyć coś wygodnego i puścić poniższy filmik! 

Zróbcie coś dla siebie :)

https://youtu.be/VgBp1eu8xUM

 

#bawsiędobrze

Zostań Picassem – stwórz maskę !

Przygotuj;

- karton np. po butach

- farby, pędzel, kubeczek z wodą

- klej, nożyczki, czarny mazak

Na kartonie narysuj kształt twarzy i jej poszczególnych elementów – oczu, nosa, brwi, ust. Ty zdecyduj jakie mają to być kształty – okrągłe, trójkąttne a może kwadratowe ? ( zdjęcie 1 ) Następnie wytnij wszystkie elementy i ułóż je, aby zobaczyć czy niczego nie brakuje. ( zdjęcie 2) Jeżeli jesteś pewien że wszystko jest, pomaluj farbami najpierw „twarz”, a następnie wszystkie elementy. Sposób w jaki dobierzesz kolory i w jaki pomalujesz wszystko zależy od Ciebie. Pamiętaj, aby przed malowaniem zabezpieczyć stół gazetami, czy kartkami aby niczego nie ubrudzić. Zostaw wszystko do wyschnięcia. ( zdjęcie 3) Jeżeli „twarz” malowałeś kilkoma kolorami, po wyschnięciu farby możesz oddzielić je czarnym mazakiem. ( zdjęcie 4) Przyklej wszystkie elementy  na swoje miejsce. ( zdjęcie 5)

 

Miłego tworzenia !

#bawsięwdomu

Słońce

Do wykonania słońca potrzebujesz:

- żółty papier kolorowy

- klej, nożyczki, mazaki

Postępuj zgodnie ze zdjęciami poniżej, a zrobisz piękne, uśmiechnięte słoneczko.

 

Baw się dobrze!

#bawsięwdomu

Kura na zakupach

Czytaj tekst i wykonuj czynności zaznaczone na czerwono. Jeżeli masz trudności z czytaniem poproś kogoś starszego, aby czytał a Ty w tym czasie wykonuj poszczególne czynności.

Będąc w sklepie, kura wyjęła lewą ręką z torebki swój telefon. Wyraźnie i głośno słyszała, że ktoś dzwoni, jednak przy wyjmowaniu telefon upadł na podłogę. Szybko wykonała skłon, by go podnieść. Obracając go w rękach, obejrzała dokładnie cały telefon. Gdy się upewniła że wszystko jest w porządku, odebrała połączenie prawym palcem wskazującym. Oparła się o ścianę, stojąc na zmianę, na lewej i prawej nodze. Głośno westchnęła z ulgą: „ Słucham, droga żabo? Oczywiście, że mogę Ci pomoc. Po zakupach pójdę kibicować żółwiowi podczas zawodów sportowych, ale później wybieram się na urodziny zająca”. Kura ostrożnie włożyła telefon do torebki, trzymając go oburącz. Kręciła głową w lewo i prawo, tupiąc przy tym lewą nogą. „ nie znam się na marchewkach. Skąd będę wiedziała, która spodoba się zającowi?” – pomyślała przejęta. Kręciła się w miejscu, szukając stoiska z marchewkami. Na zmianę wspinała się na palce i stawała na piętach. Prostując się i wyciągając wysoko szyję, zauważyła swoją koleżankę sowę przeglądającą książki. Podbiegła najszybciej jak tylko potrafiła, machając przy tym skrzydłami. „ Witaj, sowo! Przeczytałaś tyle książek i jesteś taka mądra! Powiedz mi, proszę, jak wybrać najwspanialszą marchewkę dla zająca?”- zapytała nieśmiało kura. Sowa zrobiła skłon w lewo, a następnie w prawo. Zamrugała lewym okiem i zatoczyła głową ogromne koło zgodnie z ruchem wskazówek zegara i uśmiechnęła się serdecznie. „ To trudne pytanie, droga kuro” – odpowiedziała sowa kręcąc biodrami. „ Warzywa muszą być świeże i uprawiane w sposób ekologiczny. Możesz oczywiście kupić je w sklepie, ale jeśli ma to być wyjątkowy prezent dla zająca, poproś żółwia o marchewkę z jego własnego ogródka. Właśnie taka będzie najlepsza!” – dodała sowa, dumnie wypinając pierś i mrużąc nieco jak to miała w zwyczaju, prawe oko. Kura 3 razy zatoczyła skrzydłami koło w tył. „ Doskonale się składa! Właśnie wybieram się by kibicować żółwiowi na zawodach sportowych, w których bierze udział. Po ich zakończeniu wybieramy się razem do ogródka. Dziękuje, sowo! „ – odparła kura, podskakując z radości. Sowa nisko się ukłoniła, poprawiła lewym skrzydłem okulary i podniosła z podłogi chwiejący się stos książek, które zamierzała kupić. Kura pobiegła w kierunku wyjścia ze sklepu, zataczając nogami koła do wewnątrz. Przy regale z owocami wpadła na sowę niosącą książki. Cały stos rozsypał się na podłodze. Kura wraz z sową bezpiecznie upadły na plecy. „ Przepraszam , sowo! Bardzo Cię przepraszam. Nic Ci się nie stało?” – zapytała kura, gładząc się lewym skrzydłem po czole a prawym po lewym kolanie.” Wszystko w porządku, droga koleżanko. Pamiętaj jednak, że pośpiech może doprowadzić do groźnego wypadku- odparła pouczającym tonem sowa. Kura pomogła sowie zebrać jej książki i kłaniając się nisko na pożegnanie, pobiegła w kierunku stadionu lekkoatletycznego, unosząc wysoko kolana i bacznie się rozglądając, by nikomu już nie zrobić krzywdy.

Udanej zabawy !

#bawsięwdomu

Kręgle

Zabawa w kręgle nauczy Cię precyzji ruchu - możesz do tego użyć jakiś maskotek lub butelek po wodzie. 

Potrzebujesz :

-pustych butelek po wodzie 

-pisaka

-piłeczki (może to być mocno ściśnięta folia srebrna lub gazeta, kartka papieru obklejona taśma) 

Twoim zadaniem jest ponumerować kręgle i ustawić je w trójkącie. Zabawa jest już gotowa, teraz czas na precyzyjny ruch :) spróbuj tak rzucić piłką, aby przewrócić jak najwiecej kręgli. Spisz liczbę zbitych kręgli na kartce i zacznij kolejną rundę, aż wszystkie butelki będą zbite. 

Dobrej zabawy! 

źrodło: www.learnwithplayathome.com

#bawsięwdomu

Wykreślanka kuchenna

Znajdź i zakreśl jak najwięcej przyborów kuchennych z poniższej wykreślanki. Jak będzie Ci trudno to zerknij poniżej, a zobaczysz podpowiedź, których wyrazów należy szukać. 

  

źrodło: www.pokolorujswiat.com

#bawsięwdomu

Wyścig kolarzy

Brakuje Ci rywalizacji? To zagraj w kapsle - plansza zależy tylko od twojej wyobraźni. Co Ci będzie potrzebne :

- karton lub kartki papieru (sklejone taśmą) 

- kredki (pastele oliwne, farby, kredki świecowe, pisaki) 

- kapsle lub nakrętki od napoi butelkowych (tyle ile jest graczy) 

Wykonaj własną drogę i pokoloruj plansze dowolnie (będzie przyjemniej grać). Zaznacz linie startu i mety, 3 bazy (na zdjęciu baza to rysunek przejścia dla pieszych), a także możesz dorysować przeszkody na drodze np. staw, rzekę, domek, zwierzaka. 

Teraz połóż nakrętki na lini startu (każdy gracz wybiera kolor nakrętki) i pstrykajac w nie staraj się przejść do mety tak, aby twoja nakrętka nie dotknęła czarnej lini (nie wyszła poza wytyczoną drogę). Gdy nakrętka minie przejście dla pieszych (bazę 1) to w momencie skuchy (kiedy nakrętka wyleci poza planszę lub poza narysowaną drogę) wracasz do bazy 1, a nie na linie startu. To samo tyczy się bazy 2 i 3- są to miejsca gwarantujące bezpieczeństwo i brak powrotu na linię startu. Jeśli grasz z rodzeństwem lub rodzicami, może się zdarzyć, że nakrętka przeciwnika wybije twoją nakrętkę, wtedy wybita nakrętka wraca na miejsce, z którego została ruszona i gra toczy się dalej. 

 

Miłej zabawy!  Ćwicz precyzję ruchu :) 

uproszczona wersja dla leniwych lub tych, którzy chcą zagrać TERAZ :) 

#bawsięwdomu

Zapraszamy wszystkich do zabawy i świętowania Konstytucji 3 Maja. W poniższym linku znajdziecie sporo pomysłów prac plastycznych, które mogą przyozdobić Twój pokój i dom w tym szczególnym dniu :) 

http://dziecieceinspiracje.pl/2020/04/11-pomyslow-na-prace-plastyczne-z-polska-w-roli-glownej.html

 

#bawsięwdomu

Łamigłówki majowe

"Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!". Tymi słowami rozpoczyna się pieśń nawiązująca do wydarzeń sprzed 229 lat. 3maja 1791 roku Sejm Czteroletni przyjął ustawę rządową, która do dziś nazywana jest Konstytucją 3 Maja. Powszechnie uważana jest ona za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawą regulującą ustrój prawny, obowiązki obywateli oraz organizację władz państwowych. 

Sprawdź swoją wiedzę na temat tego święta. Rozwiąż poniższe łamigłówki :) 

#bawsięwdomu

"Szkolna Enigma"

Jeżeli lubisz tajemnice i zagadki to zabawa dla Ciebie. Szkolna Enigma ma na celu szyfrowanie wiadomości tekstowych. Jak to zrobić ? Poniżej masz zdjęcie Szkolnej Enigmy- czyli rozrysowany alfabet w kwadracie, X i kole. Każda litera alfabetu ma w tych figurach swoje miejsce. Jak już pewnie zauważyłeś, nie ma tu polskich liter. W związku z tym, jeżeli potrzebujemy użyć polskiej litery to używamy jej bez polskiego znaku, czyli zamiast „ą” używamy „a”, zamiast „ć” używamy „c” itd.  Kolejne zdjęcie pokazuje na przykładzie jak szyfrujemy pojedyńcze litery i słowa. Zamiast litery rysujemy graficznie jej miejsce w enigmie, samą literę oznaczamy jako kropeczkę. ( Spójrz na przykłąd na poniższym zdjęciu). Ostatnie zdjęcie to mój szyfr dla Ciebie.

Udanego szyfrowania !

#bawsięwdomu

Zakładki do książek

 

Do wykonania zakładek potrzebujesz:

- blok techniczny

- papier kolorowy

-ołówek, klej, nożyczki

Poniższe zdjęcia pokazują krok po kroku co należy zrobić, aby stać się posiadaczem wyjątkowej, własnoręcznie zrobionej zakładki do książki. KROK 1 – na bloku technicznym narysuj kształt, jaki chcesz aby miała Twoja zakładka – na zdjęciu nr 1 masz kształt kredki oraz prostokąta o zaokrąglonych kątach, ponieważ pokażę Wam przykład dwóch zakładek. Następnie wytnij je. KROK 2 Najpierw zajmujemy się zakładką w kształcie prostokąta. Od szablonu zakładki z bloku technicznego odrysuj na papierze kolorowym jej kształt. Na wybranych przez siebie kartkach z papieru kolorowego narysuj kształt liści, łodygi i kwiatu. ( zdjęcie 2 ). Jak już narysowałeś poszczególne elementy to wytnij je. ( zdjęcie 3). KROK 3 Na biały szablon zakładki przyklej „tło”, a dopiero na nim przyklej wszystkie elementy tulipana       ( zdjęcie 4). Pierwsza zakładka gotowa !  KROK 4 Czas na zakładkę w kształcie kredki. Wytnij szablon z bloku technicznego. ( zdjęcie 1). KROK 5 Na wybranych przez siebie kartkach papieru kolorowego narysuj kształt trójkąta – możesz go odrysować od szablonu zakładki, aby pasował idealnie ( zdjęcie 5 ), a następnie kolorowe paski ( zdjęcie 6). Co zrobić aby pasowały do szablonu? Sprawdź długość zakładki i wg niej odrysuj paski, a szerokość poszczególnych pasków, możesz obliczyć dzieląc szerokość zakładki na 3  . KROK 6 Na biały szablon zakładki najperw naklejaj kolorowe paski od lewej strony do prawej, tak aby pomiędzy nimi nie została przerwa. Na koniec naklej trójkąt. ( zdjęcie 8).

 

W ten oto spoób masz zakładki do książki. Miłej zabawy !

  

#bawsięwdomu

Rzucamy do celu

Chcesz się oderwać od komputera, trochę się poruszać ? Oto gra dla Ciebie. W odległości 3 metrów od siebie połóż miskę i próbuj do niej wrzucać wcześniej przygotowane kulki z gazet. Jedna runda to 10 rzutów. Jaki wynik osiągnąłeś? Jak uważasz, że za mało miałeś celnych rzutów, spróbuj jeszcze raz. Jak osiągnąłeś wynik maksymalny, zwiększ odległość do rzutów.

Udanej zabawy.