SP41 KRAKÓW

Erasmus+

Wspieranie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwój zawodowy nauczycieli.

Od 1 września 2019 r. nasza szkoła realizuje projekt Erasmus+ „Wspieranie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i rozwój zawodowy nauczycieli”. W ramach projektu 14 nauczycieli naszej szkoły będzie uczestniczyć w różnych formach doskonalenia zawodowego w międzynarodowych kursach metodycznych, specjalistycznych, językowych oraz szkoleniach typu „teaching assignment” oraz „job shadowing”.

Od 23 lutego 2020 r. nauczyciel języka angielskiego Jan Jamróz bierze udział w szkoleniu metodycznym „Drama in Education” w miejscowości Angra do Heroismo na Azorach, na portugalskiej wyspie Terceira. Pierwszego dnia kursu odbyło się spotkanie integracyjne uczestników kursu. Są tu nauczyciele z Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Francji, Grecji, Łotwy, Niemiec i Słowenii. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się o bogatych tradycjach związanych z tutejszym karnawałem, który kończy się w środę popielcową. Nauczyciele zostali zapoznani z programem kursu i podczas wieczoru kulturowego mieli okazję spróbować lokalnych smakołyków z krajów, z których pochodzą uczestnicy kursu.

   

W tutejszej szkole, tak jak my, posiadają nowoczesne boisko sportowe z bieżnią lekkoatletyczną. 24 lutego podczas zajęć nauczyciele zaprezentowali siebie, swoje szkoły oraz swoje kraje oraz zostali zapoznani z teoretycznymi założeniami tematu „Drama w edukacji”.

26 lutego nauczyciele uczestniczyli w zajęciach typu teambuilding oraz networking (budowanie zespołu i nawiązywanie kontaktów), które były zintegrowane z zajęciami kulturowymi podczas wycieczki po wyspie Terceira. W trakcie wycieczki poznaliśmy mnóstwo interesujących informacji związanych z lokalnym dziedzictwem kulturowym.

27 lutego nauczyciele brali udział w 2 części praktycznych warsztatów dotyczących zastosowania technik dramowych w międzyprzedmiotowym, interdyscyplinarnym nauczaniu. Zajęcia, które odbyły się 28 lutego miały na celu zapoznanie nauczycieli z narzędziami internetowymi mającymi zastosowanie w tworzeniu projektów dramowych.

   

Zajęcia 2 marca były poświęcone analizie kompetencji kluczowych i „umiejętności XXI wieku” w kontekście zastosowania dramy w nauczaniu. 3 i 4 marca miały miejsce praktyczne warsztaty dotyczące zastosowania różnorodnych konwencji dramowych. 4 marca zapoznaliśmy się z portugalskim systemem edukacji oraz mieliśmy możliwość obejrzeć tutejszą szkołę podstawową.

5 marca był dniem podsumowującym 2-tygodniowe warsztaty. Był czas na prezentację wyników naszej pracy, oraz na ewaluację wszystkich poczynionych działań.

   

 

 

Chorwacja 7-9 września 2021

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, we wrześniu 2021 roku w naszej szkole zostały wznowione działania związane z realizacją projektów Erasmus+.

W dniach 7-9 września 2021 r. nauczyciele Jan Jamróz oraz Robert Szymik uczestniczyli w wyjeździe szkoleniowym typu „teaching assignment” w Chorwacji. Nauczyciele prowadzili zajęcia z języka angielskiego oraz wychowania fizycznego w szkole Osnovna Skola Brace Radica w miejscowości Vrba niedaleko Splitu. Chorwaccy uczniowie mieli m.in. możliwość poznać tajniki gry w speedball.

Szkoła, w której nasi nauczyciele prowadzili zajęcia (wszystkie w j. angielskim) jest bardzo kameralna, klasy liczą tutaj od 2 do 6 uczniów. Kontakt z chorwackimi uczniami oraz wspaniałymi nauczycielami był dla wszystkich uczestników bezcennym doświadczeniem. Podczas spotkań z chorwackimi uczniami, nauczycielami i dyrekcją szkoły, panowie Jan Jamróz i Robert Szymik poznali chorwacki system edukacji oraz mieli możliwość wymiany spostrzeżeń i doświadczeń związanych z nauczaniem w obydwu krajach.

Malaga 20-24 września 2021

Kolejne szkolenie w ramach realizacji projektów Erasmus+ odbyło się w dniach 20-24 września. Pani Dyrektor Agata Rybińska-Chudzicki uczestniczyła w kursie dla kadry zarządzającej „Team Leading in Education” w hiszpańskiej Maladze.

Grecja 27 września – 9 października 2021

W dniach 27.09-9.10.2121 Pani Olga Grabowska oraz Pani Marlena Świerczek uczestniczyły w kursie dla kadry pedagogicznej „Empowering properties of puppets in education and how to create them” w słonecznej Grecji 

Malta 4-12 października 2021

W ramach realizacji projektu Erasmus+ w dniach 4-12 października Pani vice-dyrektor Anna Gaik wzięła udział na Malcie w szkoleniu Non-formal inclusion – using non formal education methods to foster inclusion. Również na Malcie, nauczyciele Rafał Buchelt, Piotr Kwiatkowski i Robert Szymik wzięli udział w szkoleniu English for Teachers w dniach 4-8 października

Grecja 4-8 października 2021

W dniach 4-8 października panie Agnieszka Binkiewicz oraz Lidia Sroka, brały udział w kursie „Inclusive education through arts and games”. Kurs odbywał się w greckim mieście Larissa w ramach realizacji projektów Erasmus +.

Grecja 11-15 października

W dniach 11-15 października Panie Agnieszka Iwanicka i Ewa Mazur wzięły udział w kursie „Creative Art and Game Based Methods for Integrating Students with Special Needs”. Szkolenie odbyło się w Greckiej Larissie. Nasze nauczycielki odwiedziły również szkołę naszych przyjaciół z naszej partnerskiej szkoły 2o Gymnasio Tyrnavou w sąsiadującym z Larisą mieście Tyrnavos.

Malta

w dniach 15-26 listopada odbył się jeden z ostatnich kursów w ramach projektu „#Erasmus +” a był to „#Digital_Technology_in_Education”, w którym wzięła udział nauczycielka Anna Tekiela.

Kurs odbywał się w malowniczej i urokliwej stolicy Malty- Valletcie

Turcja 23-25 listopada 2021

W dniach 23-25 listopada nauczyciele Ewa Mazur i Jan Jamróz gościli w ramach projektu Erasmus+ w zaprzyjaźnionej szkole w tureckim Sivas w szkole Sivas Fen Lisesi. Nauczyciele obserwowali zajęcia z j. angielskiego i matematyki prowadzone przez tureckich nauczycieli oraz samodzielnie angażowali się w prowadzenie zajęć z tureckimi uczniami.

 

 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Drugi projekt Erasmus

W dniach 28 września – 1 października gościliśmy nauczycieli ze szkół partnerskich z Bułgarii, Grecji i Włoch w ramach realizacji projektu „Creating inclusive learning environment for students with special needs”. Podczas pobytu nasi goście obserwowali oraz prowadzili zajęcia w naszej szkole. Odbywały się spotkania z uczniami, dyrekcją i nauczycielami naszej szkoły. Prowadzone były dyskusje, wymiana doświadczeń oraz prace związane z przygotowaniem realizacji projektu.

Logo projektu

Gratulacje dla Natalii Lodzińskiej z klasy 5a za zajęcie 1 miejsca w szkolnym etapie konkursu na logo naszego projektu Erasmus +

A oto zwycięskie projekty z naszych partnerskich szkół:

Plakat projektu

W międzynarodowym głosowaniu zwyciężył projekt z Bułgarii, który został umieszczony na naszym projektowym plakacie:

Włochy

W dniach 26-28 kwietnia 2022 r. Pani dyrektor Agata Rybińska-Chudzicki oraz nauczyciel j. angielskiego Jan Jamróz uczestniczyli w szkoleniu w naszej partnerskiej szkole Istituto Comprensivo Marconi – Michelangelo we włoskim miasteczku Laterza.

Grecja

W dniach 25-27 maja 2022 r. nauczyciel j. angielskiego pan Jan Jamróz uczestniczył w szkoleniu organizowanym przez naszą partnerską szkołę z Grecji 2nd Gymnasiou Tyrnavou. Szkolenie dotyczyło zastosowania muzyki w pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Bułgaria

W dniach 27-29 czerwca Pani Dyrektor Agata Rybińska-Chudzicki oraz koordynator projektów Erasmus+ Jan Jamróz wzięli udział w szkoleniu organizowanym przez naszą partnerską szkołę Comprehensive (1-12) School Nikola Vaptsarov w miasteczku Ajtos w Bułgarii. 

Bułgaria 2

W kolejnym etapie realizacji projektu Erasmus + uczniowie klas 8 uczestniczyli w wyjeździe do Bułgarii w dniach 24-27 października 2022 pod opieką Pani vice-dyrektor Anny Gaik oraz Pani Lidii Sroki. Wraz z uczniami innych delagacji-z Włoch i Grecji spędzili niezapomniane chwile w Ajtos . Bułgarska szkolna społeczność zaprosiła ich na wspólne zajęcia, prezentowała lokalne walory kulturowe oraz oprowadzała po urokliwych miastach. Poza doskonaleniem języka angielskiego uczniowie nawiązali przyjaźnie, które mamy nadzieję, będą pielęgnować.

Włochy 2

W dniach 18-24.03.2023r. , uczniowie pod opieką Pani vice-dyrektor Anny Gaik i Pani Edyty Gustowicz-Bochniak brali udział w kolejnym wyjeździe zagranicznym w ramach projektu Erasmus +. Tym razem gościła nas szkoła we włoskim miasteczku Laterza. Wspaniały czas poznawania włoskiego systemu edukacji, smakowania lokalnych potraw oraz zwiedzania pięknych miejsc słonecznej Apulli. Dziękujemy Instituto Comprensivo MARCONI- MICHELANGELO.

Grecja 2

W dniach 23-28 kwietnia grupa naszych uczniów pod opieką Pani dyrektor Agaty Rybińskiej Chudzicki oraz Pana Jana Jamroza pojechała na wyjazd w ramach projektu Erasmus+. Tym razem byliśmy goszczeni przez naszą partnerską szkołę z Grecji 2o Gymnasio Tyrnavou. Podczas pobytu nasi uczniowie uczestniczyli w wielu zajęciach zorganizowanych przez naszą partnerską szkołę. Uczniowie mieli okazję poznać kulturę antyczną i bizantyjską. Zwiedziliśmy klasztory Meteora, Saloniki, Larisę, Wolos, Trikalę.

Wizyta nauczycieli z Turcji

W dniach 8-11 maja gościliśmy grupę nauczycieli ze stolicy Turcji Ankary. Nauczyciele przyjechali do nas w ramach realizacji mobilności typu job shadowing. Nauczyciele obserwowali lekcje prowadzone w naszej szkole oraz zapoznali się z organizacją pracy naszej szkoły. Polscy i tureccy nauczyciele mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk.

Polska

W dniach 15-18 mieliśmy ogromną przyjemność gościć w naszej szkole uczniów i nauczycieli z naszych partnerskich szkół w ramach projektu Erasmus+ „Creating inclusive learning environment for students with special needs”: Comprehensive (1-12) school Nikola Vaptsarov z miasta Aytos w Bułgarii, 2o Gymnasio Tyrnavou z miasta Tyrnawos w Grecji, oraz Istituto Comprensivo „Marconi-Michelangelo” z miasta Laterza w południowych Włoszech. Nasi uczniowie uczestniczyli z naszymi gośćmi we wspólnych zajęciach organizowanych w naszej szkole, grali w speedball oraz uczestniczyli we wspólnych wycieczkach. Zwiedzaliśmy razem kopalnię soli w Wieliczce i najważniejsze zabytki Krakowa. Przeszliśmy Drogą Królewską od Barbakanu do Zamku Królewskiego na Wawelu i uczestniczyliśmy w grze miejskiej w centrum miasta, organizowanej przez Panie przewodniczki. Pojechaliśmy wspólnie na wycieczkę do Zakopanego, wyjechaliśmy kolejką na Gubałówkę, odwiedziliśmy Park Iluzji, Muzeum Taboru Kolejowego w Chabówce oraz relaksowaliśmy się w Termach Bania w Białce Tatrzańskiej. Dziękujemy naszym wspaniałym gościom za niezapomniane przeżycia

Skip to content